Kahramanları hayvanlar olan hikaye edici bir metin yazınız

blank

Kahramanları hayvanlar olan hikaye edici bir metin yazınız. Hikayenizde “konuşturma, benzetme ve abartma” sanatlarından yararlanınız.

Şehirli Hayvanlar

 Şehrin hemen dışında şirin mi şirin yemyeşil bir orman varmış. Buradaki bütün canlılar birlikte mutlu bir şekilde yaşarlarmış. Hepsi bu ormandan faydalanır ondan aldıkları kadarını geri verirlermiş. Bir gün ormana uzaktaki şehirden bir koyun gelmiş. Bu koyun oldukça sevimli şık giyimliymiş. Ormana geldiğinde bütün hayvanlar işlerindeymiş. Solucanlar toprak yiyor, arılar çiçek tozu toplayıp bal yapıyor hepsi birlikte uyum içinde çalışıyorlarmış. Koyun ormana gelir gelmez sincabı görmüş.

Koyun:

-Sincap kardeş ne yapıyorsun?

Sincap:

-Kış için fındık topluyorum.

Koyun:

-Ormandaki herkese söyle akşam hepsine anlatacağım çok güzel haberlerim var. Merak etme anlatacaklarımdan sonra artık eskisi gibi çalışman gerekmeyecek, demiş

Sincap hızlıca ormandaki herkese olan durumu anlatmış. Şehirden gelen koyunun kendilerine bir şeyler anlatacağını akşam orman meydanında kendilerini beklediklerini söylemiş.

Gün karardığında bütün hayvanlar yaptıkları işlerden dönmüş ve ormanın meydanında toplanmışlar.

Koyun:

-Arkadaşlar görüyorum ki hepiniz çok çalışıyorsunuz ama anca karnınızı doyuruyorsunuz. Ben şehirden geliyorum orada çok rahat evlerde yaşıyoruz. İstediğimiz bir şey olduğunda gidip paramızla alıyoruz. Şimdi size bir teklifim var. Bu ormanda da şehir yapmayı düşünüyoruz. Bu araziler çok değerli yazık değil mi size toprağın çamurun içinde çalışıyorsunuz. Bunları bize verin hepinize çok güzel evler vereceğiz ve bir de size daha çalışmanız gerekmeyecek kadar para vereceğiz, demiş.

Hayvanlar artık biz de rahat edelim diye düşünmüşler ve teklifi kabul etmişler. Orman kesilmiş yerlerine kocaman bir şehir yapılmış. Hayvanlar evlerine yerleşmişler. İlk başlarda hepsi çok mutluymuş, çalışmıyorlar istediklerini marketlerden alıyorlarmış.  Ama marketten aldıkları hiçbir şey lezzetli değilmiş. Ayı kardeş ormanda yediği gibi lezzetli bal bulamıyormuş. Kuşların yediği yemler de hiç taze değilmiş. Hepsi pişman olmuşlar paraları da bitmeye başlamış.

Paraları hepsi birlikte koyunun yanına gelmişler.

Kurt:

-Hani çok rahat edecektik burada hiçbir şey lezzetli değil hem de paramız neredeyse bitti sen bizi kandırdın, demiş.

Diğer bütün hayvanlarda Kurt’a katıldıklarını ifade etmişler.

Koyun:

-Tamam, arkadaşlar sizin sorununuza çare bulacağım. Şimdi size verdiğim evleri bana geri verin. Ben de size ormanın içinde küçük kulübeler vereyim. Ama buralar çok daha pahalı çünkü artık pek orman kalmadı. Bu nedenle bu evlerin parası buna yetmez. Bu evlerin dışında, sizden bir de ormanda ürettiklerinizin yarısını isterim, demiş.

Hayvanlar mecbur kabul etmişler. Bundan sonra eskiden çalıştıklarının iki katı kadar çalışıp koyuna olan borçlarını ödemek zorunda kalmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir