Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Bütün canlılar doğada belirli bir denge içerisinde yaşarlar. Yalnız insan doğaya egemen olmaya başladıktan ve doğayı kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye başladığından beri bu denge bozulmaya başlamış durumda. Sokak hayvanları da bizim neden olduğumuz sorunların başında geliyor. İnsanlar tarafından evcilleştirilen hayvanların sokağa bırakılması sebebi ile ortaya çıkan bir sorun.

Hayvanlar normal şartlarda doğal ortamlarda yaşamaya alışmış, avlanma gibi becerileri ile hayatta kalabilmeyi başarırlar. Ancak evcilleştirilmiş hayvanlar bu tür içgüdüsel davranışlara sahip değildir. Bizim bakımımıza ve ilgimize muhtaç durumdadırlar. Ancak birçok insan sadece yavru iken sevimli olmalarından gidip bir petshoptan evcil hayvan almaya ve biraz büyüdüklerinde bu sorumluluğu alamayacağını düşünerek hayvanları sokaklara atmaktadırlar. Maalesef bu hayvanlar sokakta yaşamaya uygun olmadıkları için açlıktan, hastalıktan ölmeye başlıyorlar.

Şehirler bol miktarda çöp barındırdığı için bu hayvanlar bu çöpleri karıştırıyorlar ve birçok hastalığın yayılmasına neden oluyorlar. Bu nedenle sokak hayvanları sorunlarını insani bir şekilde çözmek modern dünyanın bir sorumluluğudur. Bunun için belediyelere, hükumetlere ve bizlere büyük sorumluluk düşüyor. En azından bizler petshoplardan evcil hayvan almayarak eğer havyan edinmek istiyorsak barınaklardan evlat edinerek biraz olsun bu sorunların çözümüne yardımcı olabiliriz. Ya da en azından sokak hayvanlarına bir kap su ve yemek koyarak onların açlıktan ölmelerini engelleyebiliriz. Bu sorunu biz yarattığımız için çözmekte bizim sorumluluğumuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir