MERVE’NİN GÜNLÜĞÜ METNİ ETKİNLİKLERİ 3.Sınıf Türkçe Ders Kitabı

MERVE’NİN GÜNLÜĞÜ METNİ

Bugün annemle evimizin yakınındaki parka gezmeye gittik. Yemyeşil ağaçların, küçük göletlerin olduğu bir park burası. Ayrıca çok sevimli ördekler de var. Annem bu ördekler için bayatlamış ekmeklerimizi biriktirir. Böylece, her parka gidişimizde onlara güzel bir ziyafet çektiririz. Buraya gelmeyi bu yüzden çok seviyorum.

Parkta iri iri gövdeli ağaçlar var. Anneme neden bazı ağaçlar ince gövdeliyken onların bu kadar iri olduğunu sordum. Annem de insanlar gibi ağaçların da yalandığını ve yaşlandıkça da gövdelerinin kalınlaştığını söyledi. Bir tanesi o kadar kalındı ki sarıldığım zaman ellerim kavuşmuyordu. Meğer o ağaç 100 yaşındaymış. Ağaçlar bu kadar uzun yaşayabilirmiş. Keşke sen de görseydin ne kadar güzel olduklarını.

Parktaki güzel gezintimizi bitirdik. Eve dönerken yerde bir şeyin kı­mıldadığını fark ettik. Küçük bir yavru kuş olduğunu anladık yaklaşınca. Hemen yanındaki ağaçtan, yuvasından düşmüştü ufaklık. Onu o hâlde görünce üzüldük ama neyse ki yavru kuşa herhangi bir şey olmamıştı. Annem hemen yakındaki bir evden yardım istedi ve ev sahibi tonton amca merdiveniyle yanımıza geldi. Ufaklığı yuvasına tekrar yerleştirdi.

Kuşların dilinden anlamıyorum ama çıkardığı seslerden bize teşekkür eder gibi bir hâli vardı. Bize yardım eden tonton amcaya teşekkür edip tam ayrılıyorduk ki anne kuş da yuvasına geldi. Ağzında yavrula- rina getirdiği yiyecekleri tutuyordu. Bu sahneden o kadar duygulandık ki anlatamam. Yerine getirdiğimiz insanlık görevinin sevinciyle evimizin yolunu tuttuk.

Annem eve gelince kuşlara güzel bir sürpriz hazırladı. Şeffaf bir plastik şişenin alt tarafına yakın, karşılıklı olacak şekilde biri büyük öteki küçük iki delik açtı. Bu deliklerden küçük olanına sapı gelecek şekilde ahşap bir kaşık geçirdi. Şişenin içerisine de kuş yemi doldurdu. Böylelikle yem kaşığın içine dolacak ve anne kuş da oradan istediği zaman beslenecek ve yavrularını kolayca besleyebilecekti.

Annem işini bitirince hemen kuşların yanına döndük ve şişeyi yuvalarının olduğu dala astık. Sessizce oradan ayrıldık ve uzaktan onları izledik. Anne kuş başlangıçta kuşkulansa da şişeye yaklaştı ve yemleri fark etti. Bu sahneden sonra hem mutlu olduk hem de içimiz rahatladı. Artık onlar da yemek kaygısı olmadan yaşayabilecek. Benimle bu güzel anılarımı paylaştığın için teşekkürler…

Merve TOPAK

Merve’nin Günlüğü Metni Etkinlikleri birlikte yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir