CEPHANE SANDIĞINDA KİTAP Serbest Okuma Metni

CEPHANE SANDIĞINDA KİTAP

(Serbest Okuma Metini)

Atatürk, 16 Mayıs 1919’da Samsun’a gitmek için ayrıldığı İstanbul’a, yıllar sonra 1927’de ilk kez dönecekti.

Kütüphanecisi Nuri Ulusu’ya, gezide yanında götürmek istediği kitapların bir listesini verdi. Liste o kadar uzundu ki Nuri Ulusu, karton kutular bulup kitapları kutulara yerleştirmeye başladı.

O sırada kütüphaneye giren Atatürk, Ulusu’ya ne yaptığını sordu. Nuri Ulusu, “istediğiniz kitapları kutulara koyup trene taşıyacağım.” deyince Atatürk, “bur, biraz bekle!” dedi, kütüphaneden çıktı.

Biraz sonra, kütüphaneye muhafız birliğinden iki er geldi. Ellerindeki cephane sandıklarını bırakıp çıktılar. Nuri Ulusu, cephane sandıklarının kütüphaneye niye getirildiğini düşünürken Atatürk yeniden geldi: “Ne o, Nuri oğlum, şaşırdın değil mi?”

Nuri Ulusu’nun bir şey söylemesi- mi beklemeden konuşmasına devam etti:

Şaşırma, şaşırma! Savaşta bunlarla cephane taşıdık, sen o zamanlar çocuktun, bilemezsin. Bu sandıklar benim için çok önemlidir. Şimdi o savaş bitti, yeni bir savaşımız başlıyor. O da kültür ve sanat savaşımızda ve okumakla, kitapla olur. işte şimdi, cephane taşıdığımız o sandıklara kitaplarımı koy, bu sandıklarda taşınsın. Cephanenin yerini artık kitaplar alsın.”

Süleyman BULUT

Cephane Sandığında Kitap Serbest Okuma Metni 6. sınıf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir