Arkadaşım Papi Metni Etkinlikleri Türkçe 2.sınıf Ders Kitabı Koza Yayınları

ARKADAŞIM PAPİ

Benim babam bir kaptan. Uzak ülkelere yolculuk yapar her zaman. Gittiği ülkelerden, değişik armağanlar getirir bana. (…) En güzel armağanı, Afrika’dan getirdi. Bir papağan. Tüyleri allı yeşilli. Odamda papağanımın kafesini koymak için özel bir yer yaptık. Papağan adını kısaltıp Papi adını verdim ona. Önce adını söylediğimde aldırmıyordu. Sonra öğrendi. Ne zaman “Papi” diye seslensem bir çığlık atarak karşılık verdi.

Eğer yeterince uğraşırsam konuşmayı öğrenebilirmiş papağanlar. Ben de yanına her gittiğimde uzun uzun konuşmaya başladım onunla.

“Öyle olmaz.” dedi babam. “ Tek tek sözcükleri, sık sık yineleyeceksin. Öyle öğrenir konuşmayı papağan. Konuş­mayı da öğrenemez zaten. Senden öğrendiği sözcükleri yineler yalnızca.” Ben de yanına her gittiğimde “Merha­ba…” dedim Papi’ye. Sonra en sevdiği yemlerden verdim ağzına. “Merhaba…” tık, bir yem.

Bir gün oyuncaklarımla oynuyordum odamda. Pek il­gilenmemiştim Papi’yle. İncecik bir sesin, “Merabaaaa…” diye bağırmasıyla sıçradım yerimden. Papi’ydi bağıran, ilk kez konuşmuştu papağanım. Çok mutlu oldum. Hemen yanına koşup bir sürü yemle ödüllendirdim onu.

Böyle böyle eğiterek bir sürü sözcük öğrettim Papi ye. Biraz yanlış söylüyordu söz­cükleri ama olsun. Hoşuma gidiyordu onun konuştuğu­nu duymak. “Meraba”dan sonra “Ginaydin” demeyi öğrendi. Yani, “Günaydın.” Odaya başka birleri geldiğinde hoşgildiniz yani hoş geldiniz, demeyi öğ­rendi. (…)

Bir gün babam, “Kafesin kapısını açıp Papi’nin odan­da dolaşmasına izin veriyor musun? diye sordu.

Ya sonra yakalayıp yeniden kafesine koyamazsam?”

“Yakalamana gerek yok ki. Kafes onun yuvası. Canı istediği zaman yeniden girer içeri. Bu sayede kanatlarını da çalıştırmış olur. Neşelenir.”

Hemen koştum odama. Açtım kafesin kapısını. Oturup masamın başına beklemeye başladım, Papi ne yapacak diye.

Kapının yanındaki tüneğe kondu Papi önce. Başını uza­tıp dışarı baktı.

“Merabaaaaa!” diye bağırdı incecik sesiyle. “Merhaba Papiiiiii!” diye yanıtladım onu.

Kuşkulu gözlerle bakındı çevreye. Sonra birden uçup geldi, omzuma kondu. Bir yandan da, “Merabaaaaa! Ginaydiiiin! Hos gildiniiiiiz! Papiiiii!  diye bağırıyordu.

Babam son yolculuğundan dönüşünde, bir dişi papağan getirdi. Papi, çok mutlu oldu onu görünce. Cici koydum onun adını. Kısa sürede o da öğrendi birkaç sözcük söylemeyi. Odanın içinde neşeyle uçup ötüşmeleri, öğrendikleri sözcüklerle birbirlerine seslenmeleri öyle güzel ki… Onları izlerken çok mutlu oluyorum.

“Bakarsın.” dedi babam bir gün, “Yeni papağanlar katılır ailemize.” O gün, dört yumurta yumurtladı Cici. Kuluçkaya yattı. Şimdi, gelecek yavruları merakla bekliyorum.

Bilgin ADALI

(Kısaltılmıştır.)

Arkadaşım Papi metninin etkinliklerinin çözümünü videomuzdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir