1.Sınıf Türkçe Dersi 17.Dinleme Metni Bedenim Ne Anlatıyor?

 Bedenim Ne Anlatıyor?

Duygu ve düşüncelerimizi birbirimize yalnızca sözcüklerle mi anlattığımızı düşünüyorsunuz? Öyleyse yanılıyorsunuz. Biz fark etmesek de konuşurken bize eşlik eden ikinci bir dil var: Beden dili.

Bu dilde  beden duruşları, hareketler, yüz ifadeleri ve göz hareketleri birer araç. Bu araçları çoğu zaman farkında olmadan kullanırız.  Beden dilimizden mutlu olduğumuz anlaşılabilir. Örneğin, mutluyken gülümseriz. Çok sevindiğimizde gözlerimizi kocaman açar ve gülümseriz. Bir arkadaşımıza arkamızı dönüp oturduğumuzda arkadaşımız onu umursamadığımızı düşünebilir.

Diyelim ki derstesiniz ve öğretmeniniz sınıfa bazı sorular soruyor. Soruların yanıtlarını çok iyi bilmediğinizi düşünüyorsunuz. Bu nedenle öğretmeninizin size soru sormasını istemiyorsunuz. Gözlerinizi öğretmenden kaçırıyorsunuz ve önünüzdeki defterin sayfalarını çevirmeye başlıyorsunuz. Diğer elinizle de yüzünüzü kapamaya çalışıyorsunuz. Bir şey söylemeseniz de soruları yanıtlamaya hazır olmadığınızı öğretmeniniz anladı bile.

  Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu

 

Bilim Çocuk Dergisi aşağıdaki metinden kısaltılmıştır.

Bedenim Ne Anlatıyor? Sesli video

https://www.youtube.com/watch?v=knLKlYGcwsk

Bedenim Ne Anlatıyor? Dinleme Metni Etkinlikleri Cevapları

Bedenim Ne Anlatıyor?

Duygu ve düşüncelerimizi birbirimize yalnızca sözcüklerle mi anlattığımızı düşünüyorsunuz? Öyleyse yanılıyorsunuz. Biz fark etmesek de ağzımızdan çıkan neredeyse her sözcüğe ya da her cümleye eşlik eden ikinci bir dil var: Beden dili. Araştırmalar bedenimizle yaptığımız hareketlerin duygu ve düşüncelerimizi anlatmakta sözcükler kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bazen biz daha sözcüklerle kendimizi ifade etmeye çalışırken bedenimiz duygularımızı, düşüncelerimizi karşımızdaki kişiye aktarır bile. Bunu sağlayan şey beden dilimiz. Bu dilde  beden duruşları, hareketler, yüz ifadeleri ve göz hareketleri birer araç. Bu araçları çoğu zaman farkında olmadan kullanırız. Böylece birbirimizin duygu ve düşüncelerine ilişkin fikir edinmiş oluruz. Örneğin, başını kaşıyan birinin aklına takılan bir şey olduğunu, başı öne eğik hızlı hızlı oradan oraya yürüyen birinin huzursuz olduğunu, gülümseyerek hoplayıp zıplayan birinin de neşeli olduğunu düşünürüz.

Beden dilimizden mutlu olduğumuz anlaşılabilir. Örneğin, mutluyken gülümseriz. Çok sevindiğimizde gözlerimizi kocaman açar ve gülümseriz.

Bir arkadaşımıza arkamızı dönüp oturduğumuzda arkadaşımız onu umursamadığımızı düşünebilir.

Beden dili uzmanları, karşısındaki kişiyle aynı görüşü paylaşmayan ya da onunla iletişime geçmek istemeyen kişilerin kollarını kavuşturduklarını ya da bacak bacak üstüne attıklarını gözlemlemiş. Diyelim ki derstesiniz ve öğretmeniniz sınıfa bazı sorular soruyor. Soruların yanıtlarını çok iyi bilmediğinizi düşünüyorsunuz. Bu nedenle öğretmeninizin size soru sormasını istemiyorsunuz. Gözlerinizi öğretmenden kaçırıyorsunuz ve önünüzdeki defterin sayfalarını çevirmeye başlıyorsunuz. Diğer elinizle de yüzünüzü kapamaya çalışıyorsunuz. Bir şey söylemeseniz de soruları yanıtlamaya hazır olmadığınızı bedeniniz öğretmeninize çoktan iletti bile.

Araştırmalar, insanların yalan söylediklerinde karşılarındaki kişilerin gözlerinin içine bakamadıklarını ortaya koymuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir