AYDINLAR İLE İLGİLİ SÖZLER

aydın ile ilgili sözler

Aydınlar ile ilgili sözler sitemizde bulunmaktadır. Aydının görevi her zaman “başka türlü düşünmek”tir. Bu asla bir sapkınlık değildir. Toplum için kesinlikle gerekli bir özelliktir. Harvey Cox Profesör

AYDINLAR İLE İLGİLİ SÖZLER

Gerçeği söylemek ve yalanları gözler önüne sermek aydınların sorumluluğudur. Avram Noam Chomsky, dil bilimci, filozof,  eleştirmen, tarihçi ve yazardır.

“Düşünüyorum, öyleyse varım”, diş ağrısını hiç önemsemeyen bir aydının sözü olmalı. Milan Kundera, yazardır.

Aydın, aklı kendi kendini seyreden kişidir. Albert Camus, Fransız yazar ve filozof.

blank

Aydınlar sorunları çözer, dahiler ise sorunları önler. Albert Einstein; Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi ve bilim insanıdır.

Birçok aydın gibi o da basit bir şeyi basit bir biçimde söyleyemiyordu. Marcel Proust, Fransız roman ve deneme yazarı ve eleştirmen.

Entelektüel İle İlgili Sözler

Bence, entelektüel olmak entelektüel konuları bilmek demek değildir, entelektüel konulardan zevk almak demektir. Jacob Bɾonowski, İngiliz biyolog, matematikçi, bilim, şair, tiyatro yazarı ve mucittir.

Siz bir entelektüel olmalısınız. Ancak bir entelektüel bu kadar aptalca bir şey söyleyebilirdi. George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının ileri gelen kalemleri arasındadır.

Entelektüel, seksten daha ilginç bir şey keşfetmiş kişidir. Aldous Leonard Huxley. İngiliz yazar.

 

aydınlar ile ilgili özlü sözler

 

Entelektüellerden nefret ederim. Onlar yukarıdan aşağıya bakarlar, bense aşağıdan yukarıya. Frank Lloyd Wright Mimar

Yalnızca siyaset ya da ticaretteki ünüyle tanıdığımız bir kişinin biraz entelektüel beğenisi ya da yetisi de olduğunu keşfedersek, o kişiye derin bir saygı duyarız. Ralph Waldo Emerson Amerikan düşünür, yazar.

Her entelektüel tavır gizliden gizliye politiktir. Thomas Mann, 20. yüzyılın en önemli Alman yazarlarındandır.

Hiçbir zaman entelektüel olmadım, ama şu halime bakın! Woody Allen

blank

Entelektüellerin acılarının başlıca kaynağı birbirlerinin yapıtlarıdır. Jacques Barzun, Fransız kökenli Amerikalı fikir ve kültür tarihçisi.

Entelektüel tartışmalardan nefret ederim. Ne zaman “görüngübilim” ya da “yapısalcılık” sözcüklerini duysam elim av bıçağıma gider. Edward Abbey, yazardır.

Sizler de yorumlarda aydınlar ve entelektüeller ile ilgili sözler paylaşabilirsiniz.

blank

blank

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir