Ulaşım araçlarının geçirdiği değişimin yaşantımızdaki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir

Ulaşım araçlarının geçirdiği değişimin yaşantımızdaki olumlu ve olumsuz etkilerinin neler olabileceğini yazınız

Olumlu Etkileri  

Uzun mesafelere kısa sürede gidilmeye başlanmıştır.

Zamandan tasarruf sağlanmıştır.

Yolculuklar daha güvenli hale gelmiştir.

Ulaşım konforlu hale gelmiştir.

Ticaret artmış ve ekonomi gelişmiştir.

 

Olumsuz Etkileri

Kazalar ve yaralanmalar artmıştır.

Mecburiyetler artmıştır.

Çevre kirliliği artmıştır.

Yollar için doğa ağaçlar yok edilmiş, doğa tahrip edilmiştir.

Gürültü kirliliği artmıştır.

Ulaşım araçlarının tarihsel gelişimi

Tekerleğin icadı zor işleri daha kolay yapabilmemizi, ağır yükleri bir yerden başka bir yere daha kolay götürmemizi sağladı. Tekerleğin icadından beri araçlar, daha  çok insan ya da hayvanların gücüne dayanıyordu. Öküz arabaları, at arabaları ya da insanların çektiği küçük araçlar sayesinde hem zor işlerimizi yapıyor hem de yüklerle birlikte uzak mesafeler kat edebiliyorduk. Sanayi devrimiyle birlikte insan ve hayvan gücünün yerine geçebilecek, buhar gücü ile birlikte üretimin hızlanması ve yeni ulaşım araçlarının ortaya çıkmaya başladı.

Buharlı tren ilk ortaya çıkan insan ya da hayvan gücüne dayanmayan kara taşıtıydı. Daha önceleri denizlerde rüzgar gücü ile seyahat etmemizi sağlayan büyük yelkenli gemiler olsa da bunlar yine de rüzgarın esip esmemesi gibi doğal süreçlere bağlıydı. Buharlı makineler düzgün ve kontrol edilebilir bir güç kaynağı oluşturarak hem deniz ulaşımın da hem de kara ulaşımında büyük bir devrime sebep oldu. Daha sonra yerini organik yakıtlar, içten yanmalı motorlar aldı. Uçağın da keşfedilmesiyle birlikte denizde, havada ve karada çok hızlı ve kolay seyahat edebilme imkanı ortaya çıktı. Otomobillerle birlikte seyahat etme, kişisel bir imkana kavuştu.

Otomobillerden önce insanlar toplu halde seyahat etmek zorundaydı. Ancak herkesin araç sahibi olması günümüzde çok büyük çevre sorunlarına neden oldu. Büyük şehirlerde trafik sorunu en büyük problemler arasındadır. Bununla birlikte gürüldü sorunu, trafik kazaları yeni sorunlar ortaya çıktı. Trafik kazaları günümüzde insan yaşamını sonlandıran birincil sebepler arasındadır.

Ayrıca kullandığımız yakıtlar, çevre kirliliğine neden olarak dolaylı yoldan sağlığımızın bozulmasına, küresel ısınmaya, buzulların erimesine sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir