Adamın adı çıkacağına canı çıksın ne demek

blank

Adamın adı çıkacağına canı çıksın ne demek?

Bir kişi kötü bir davranışı bir kere bile yapmış olsa o hatayı yaptığını görenler o hatayı hep o hatayı hep yapacağını düşünürler. Üzerinde oluşan kötü izlenimi silmek kolay olmaz. Bu izlenimi yok etmek için çok çaba sarf etmek gerekir.

Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözüyle ilgili bir hikaye

Ekrem’in Üzüntüsü

Ekrem okulunda çok başarılı bir öğrenciydi. Hem arkadaşları tarafından hem de öğretmeni tarafından çok sevilen bir öğrenciydi. Evde de ablası ile çok iyi anlaşırdı. Ablası ve bütün ailesi Ekrem’i çok severdi.

Ekrem bir sabah erkenden uyandı. Annesine, babasına ve ablasına günaydın dedi. Hepsini öptükten sonra elini yüzünü yıkadı. Kahvaltısını yaptı. Okul kıyafetlerini giydi ve ailesi ile vedalaşarak okuluna gitti.

İlk ders çok eğlenceli geçmişti. Ekrem mutlu bir şekilde teneffüse çıktı. Ekrem ile arkadaşı top oynamaya başladı. Oynarken arkadaşının attığı top yanlışlıkla Ekrem’in yüzüne geldi. Ekrem o an çok sinirlendi ve arkadaşına bir tokat attı. Ekrem daha önce hiç böyle davranmamıştı. Hiçbir arkadaşına vurmamıştı. Hatta bağırmamıştı bile. Arkadaşı ağlamaya başladı. Ekrem çok üzüldü arkadaşından defalarca özür diledi.

Başka bir gün yine oyun oynarken arkadaşı yanlışlıkla Ekrem’e çarptı. Arkadaşı Ekrem’e çarptığı için çok korkmuştu koşarak oradan uzaklaştı. Öğretmeninin yanına giderek Ekrem’i şikayet etti. Öğretmenine Ekrem’in onu döveceğini ve çok korktuğunu söyledi. Öğretmeni neler olduğunu sordu.

Ekrem’in arkadaşı önceki gün yanlışlıkla top attığında Ekrem’in ona tokat attığını o yüzden de bu sefer tekrar tokat atacağını düşündüğünü anlattı.

Öğretmen ikisinin de özür dilemesini söyledi. Öğretmeni Ekrem’e dönerek ‘Ekrem adamın adı çıkacağına canı çıksın.’ Dedi. Ekrem o günden sonra hata yapmayarak üzerinde oluşan kötü izlenimi sildi. Arkadaşları Ekrem’i tekrar eskisi gibi sevmeye başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir