Suyun Doğadaki Dolaşımını Anlatan Bir Öykü

suyun doğadaki dolaşımını anlatan resim

KÜÇÜK SU DAMLASI HOPİ

Bir varmış bir yokmuş. Ormandaki derenin kenarında bir su damlası dünyaya gelmiş. Adı Hopi’ymiş. Otun üzerinde otururken aniden ayağı kayarak nehre düşmüş. Bir de bakmış ki nehir aslında kendisi gibi milyarlarca su damlacığından oluşuyormuş. Su damlaları ile arkadaş olmuş. Bir kaç gün sonra bir de ne görsünler çok büyük bir yere gelmişler. Küçük su damlası, yaşlı su damlasına burasının neresi olduğunu sormuş. Yaşlı damla “okyanus” diye cevap vermiş. Okyanusta oynarken bir balina Hopi’yi yutmuş. Aniden yukarı doğru fışkırtmış. Dışarısı o kadar sıcakmış ki küçük su damlası Hopi aniden buharlaşıp gökyüzüne yükselmiş. Gökyüzüne geldiğinde Bulut Amca onu kollarına almış.  Orada başka su damlaları ile tanışmış. Hepsi yeryüzüne yeniden dönmek için bekliyorlarmış. Bir gün hava çok soğumuş. Su damlası bir ağırlık hissetmiş. Yer yüzüne doğru süzülmeye başlamış. Hava o kadar soğukmuş ki küçük su damlası Hopi ısınmak için yaprağın altına sığınıp kendisini iyice büzmüş ve uykuya dalmış. Hopi sabah uyandığında yeniden su damlası olduğunu fark etmiş. Mutlulukla deredeki arkadaşlarının arasına atlamış.

SUYUN YOLCULUĞU

Ben küçücük bir su damlasıyım. Dereler, akarsular, denizler, okyanuslarda dolaşan, milyonlarca damla ile yolculuk eden su damlasıyım. Yolum o kadar uzundur ki neredeyse bütün dünyayı dolaşırım. Bir gün yolumuz çok büyük topraklara vardı. Burada otururken hava o kadar ısındı ki bir çok su damlası arkadaşımla birlikte buharlaşarak gökyüzüne yükseldik. Çok korkmuştuk ama bulutların içinde bizim gibi bir çok su damlası gördüğümüzde içimiz çok rahatlamıştı.

Bulutların içinde uzun yolculuklar yaptık. Nerede ise bütün dünyayı dolaştık. Ve bir gün hava çok soğudu yer yüzüne düşüverdik. Çok susamış bir su beni içti ve artık güzel bir çiçeğin içinde yaşıyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir