Ay, Güneş ve yıldız kavramlarını kullanarak kısa bir öykü yazınız.

Ay, Güneş ve yıldız kavramlarını kullanarak kısa bir öykü

PINAR VE GÖKYÜZÜ

Pınar beş yaşındaydı. Köye gidecekleri için çok heyecanlıydı. Uzun bir yolculuktan sonra köye ulaşmışlardı. Köye geldiklerinde Güneş tepede parlıyordu. Hava güzel olduğu için bahçede yemek yediler. Çimenlere yattı gökyüzünü izlemeye başladı. Yavaş yavaş Güneş’in uzaklaştığını görüyordu. Güneş dağların arkasından yavaş yavaş kayboldu. Güneş tamamen kaybolduğunda gökyüzünde birden Ay belirdi ve küçük fenerleri andıran yıldızlar tek tek görünmeye başladı. Bunu gören Pınar çok şaşırdı. Annesine koştu. Güneş’in nereye kaybolduğunu ve gökyüzünde görünen ışıkların ne olduğunu sordu. Annesi onların Ay ve yıldızlar olduğunu ve aslında hep orada olduklarını söyledi. Güneş o kadar parlaktı ki yıldızların ve Ay’ın ışığını görmemizi engellediğini söyledi. Sabah Güneş’in tekrar geri döneceğini açıkladı. Pınar yıldızların ne kadar güzel olduğunu düşünerek mutlu bir şekilde uyudu.

 Gökyüzü ile ilgili sözler için tıklayın.

Arda’nın Gökyüzü Merakı

Arda daha 6 yaşındaydı. Anaokuluna gidiyordu. Öğretmeni derste Güneş, Ay ve yıldızlardan bahsetmişti. Arda gökyüzünü merak etmeye başlamıştı. Geceleri Ay ve yıldızları, gündüz de Güneşi uzun uzun izlerdi. Bir gece gökyüzünü izlerken uyuyup kaldı. Astronot olduğunu ve gökyüzüne gittiğini gördü. Yıldızların arasında uçuyordu. Bir den karşısına Ay çıktı. “Merhaba Arda nasılsın? “dedi. Arda çok mutlu oldu. Güneş’in nerede olduğunu sordu Arda. Ay sabah olduğunda geleceğini söyledi. Arda’nın bir an gözleri kamaştı ve gözünü açtığında güneş karşısındaydı. Arda ise yatağındaydı sabah olmuştu ve Arda uyanmıştı.

 

Ay ve Yıldızlar Masalı

Sevgi uyurken annesi ona birbirinden güzel bir sürü masal anlatırdı. Sevgi da bu masalları dinleyerek uyurdu. Sevgi en çok Ay ve Yıldızlar masalını severdi ve hep annesine bu masalı anlattırırdı. Sevgi her gün gökyüzünü izlerdi ve Ay ve yıldızların yanında olmayı hayal ederdi. Annesi yine Ay ve Yıldızlar masalını anlatmaya başladı:

Ay ile Şimal yıldızı bir gün birbirlerine aşık olmuşlar. Bir araya gelmek için her gün gece olmasını beklerlermiş. Gece olduğunda yıldız ayın yanına yavaşça sokulur ve bütün gece birlikte uzayı izlelermiş. Sabah olduğunda güneş gelir ve onlar da ayrılmak zorunda kalırlarmış. Ay ve yıldız bu duruma çok üzülür ve ayrılmak istemezlermiş. Yıldız içten içe sessizce ağlarmış. Ay ile her zaman birlikte olmaya hayal eder dururmuş. Ama bu hayali bir türlü gerçekleşmezmiş. Yıldız bir gece  Ay’a “Güneş Sisteminden ayrılalım hep birlikte yaşayalım artık!” demiş. Ay bunu kabul etmiş ve birlikte bir gece kaçmışlar. Ertesi gece gökyüzü çok karanlık olmuş. Ay ve yıldızın olmadığını fark etmişler. Herkesi merak sarmış aramışlar taramışlar ama hiç bir yerde bulamamışlar.

O sırda Sevgi uykuya dalmış ve gökyüzünde Ay ve Yıldızla karşılaşmış. Onlarsız gökyüzünün çok kötü olduğunu anlatmış ve onları dönmeye ikna etmiş. Sabah olunca Sevgi uyanmış. Olanları annesine anlatmış Heyecanla gece olmasını beklemiş. Ay ve Yıldızı gökyüzünde görünce içi rahatlamış ve huzurla uykuya dalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir