HIRSIZLIKLA İLGİLİ SÖZLER

HIRSIZLIKLA İLGİLİ SÖZLER

HIRSIZLIKLA İLGİLİ SÖZLER

Hırsızın da malını çalan bulunur. Emile Alain Fransız filozoftur.

 

İnsanın hırsız olup olmadığı, suç ortağına sorulmaz ki.. Christopher Marlowe İngiliz asıllı şair, oyun yazarıdır.

 

Hırsız bile işini, on yılda öğrenir. Japon Atasözü

 

Küçük hırsızları asıp yok ederler. Büyükleri çok ilerlemiştir, ülkeyi ve sarayı yönetiyorlar. Johann Wolfgang von Goethe Alman avukat, şair, filozof, yazar, ressam ve diplomattır.

 

İnsan çok daha başka şeyler için ölmeli. Mesela hırsızlık yaptıgı için ölmeli; yalan söyledigi, insanları sevmedigi, insanları öldürdügü için ölmeli. Ne bileyim ben, mesela kendinden olmayan insanların insan olduklarını unuttugu için ölmeli. Faik Baysal Türk yazar, şair ve çevirmendir.

 

Bazıları calar, cok para kazanır, fakat onurlarını kaybeder ve cok fakir olurlar; bazıları calısır, cok az para kazanır, fakat iyi bir seref edinir ve cok zengin olurlar! Mehmet Murat ildan Türk romancısı, tiyatro yazarıdır.

 

Hicbir zaman diyemem; “hırsızlık edip, alçal!” Ama derim; “çalarsan nal çalma, lâl çal”. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî şair ve düşünürdür.

 

hırsızla ilgili sözler

Bir yigidi sırtından vurmak bir evliya türbesinin mumunu çalmak kadar kolaydır. Fakat bu kolaylıga el atabilecek yaratılışta insan var mıdır bu dünyada? Necip Fazıl Kısakürek Türk aktivist, şair, roman ve oyun yazarıdır.

 

Akıllı hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır. Atasözü

 

Hırsızlık bir ekmekten, kahpelik bir öpmekten. Atasözü

 

Bana bir yalancı göster, sana bir hırsız göstereyim. George Herbert papaz ve şairdir.

 

Acındırırsan arsız olur, acıktırırsan hırsız olur. Atasözü

 

Asılan hırsız degil, yakalanandır. Çek Atasözü

 

Soyulduğu zaman gülen adam, hırsızdan bir şey çalmış demektir. Boş yere üzülense, kendi kendini soyar. William Shakespeare İngiliz şair, oyun yazarı, söz yazarı ve oyuncudur.

 

Hırsızlığın çirkinliği, çalınan şeye göre değişmez ki; Ha altın çalmışsın, ha bir iğne. Michel de Montaigne Fransız deneme yazarı ve filozoftur.

 

hırsıza sözler

 

Gecekonducuya tapu vermek, hırsıza banka cüzdanı vermekle aynıdır. Besim Tibuk Türk iş insanı ve siyasetçidir.

 

Hırsızlar kavga ettikleri zaman, çaldıkları yere dökülür. Arap Atasözü

 

Bir insan aç olduğu için değil, hırsız olduğu için çalar. William Somerset Maugham İngiliz roman ve oyun yazarı, doktordur.

 

Dünyada en meş’um hırsız, başkalarının refah ve saadetini çalan adamdır. Raif Necdet Kestelli Türk yazar ve öğretmendir.

 

Bu İki hırsız arasında kendimizi ifade ederiz: Düne ait üzüntülerle, yarına ait korkularla. Fultan Cursler ABD’li gazeteci ve oyun yazarıdır.

 

Akılsızlar hırsızların en zararlılarıdır: Zamanınızı ve neşenizi çalarlar. Johann Wolfgang Von Goethe Alman filozof, şair, yazar, diplomat ve avukattır.

 

Her sabah yeni bir gün dogarken, bir gün de eksilir ömürden; her safak bir hırsız gibidir elinde bir fenerle gelen. Ömer Hayyam İranlı astronom, matematikçi, filozof ve şairdir.

 

Milyonla çalan mesned-i izzete serefraz, birkaç kuruşu mürtekibin cayı kürektir. Ziya Paşa Türk yazar, şair ve devlet adamıdır.

büyük hırsızlara sözler

 

Vaktimi çalan adamdan daha büyük hırsız bilmiyorum. Çünkü kaybedilen zamanın bir daha kazanılması mümkün değildir. Muzaffer Coşkun

Mal ve para çalan hırsızdan korkmayalım. Asıl korkmamız icap eden; namus, ahlâk, din ve iman hırsızlarıdır. Muammer SAĞLAM

Asla yalan söyleme. Yalan söyleyen, yakalanmak korkusu içinde yaşayan hırsız gibidir. Ali Fuat Başgil, Türk hukukçu ve siyaset adamıdır.

 

Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman… Napolyon Bonapart, Fransız asker, devlet adamıdır.

 

İman bir hazine, iblis bir hırsız, akıl ise hazinedardır. Hazinedar giderse hırsız hazineyi çalar. Hacı Bektaşi Veli mutasavvıf şair ve İslam filozofu.

 

Hırsızı, katili bile affederim, gerektiğinden yapmış olabilir, ama haini asla. Emiliano Zapata, 1910’da başlayan Meksika Devrimi´nin lideridir.

 

Kımse aldıklarından cok daha kıymetlısını, ruhundan kaybetmeden hıcbır sey calamamıstır. Hırsızın asıl soyduğu yer; kendı vıcdanıdır. Mehmet Selahattin Şimşek

 

En büyük zaman hırsızı kararsızlıktır. Peter C.W. Flory

 

hırsızlarla ilgili sözler

 

Aç bırakma hırsız edersin, çok söyleme arsız edersin. Atasözü

 

Akılsızlar, hırsızların en zararlılarıdır. Zamanınızı ve neşenizi çalarlar. Johann Wolfgang Von Goethe Alman filozof, şair, yazar, diplomat ve avukattır.

 

Büyük bir savaş, ülkelere üç ordu bırakır: Bir sakatlar ordusu, bir yas tutanlar ordusu, bir de hırsızlar ordusu. Alman Atasözü

 

Güzellik, altından daha çok hırsız çağırır. William Shakespeare İngiliz şair, oyun yazarı, söz yazarı ve oyuncudur.

 

Eger bır mıllet ıktıdarda bulunan kışılerın şerefsızlıgını, alçaklıgını, hırsızlığını, yalnızca kendı sıyası görüşünden oldugu ıçın görmezden gelıyorsa, o mıllet erdemını yıtırmıştır. Erdemını yıtıren mıllet bır gün vatanını yıtırır. — Hükümdar

 

Gizlice çalana hırsız, sistemli çalana banka, yasalarla çalana devlet denir. Ümit Kiper Psikolojik Danışman ve Aşçı

 

Tembellik iki çocuklu bir annedir. Kızının adı açlık, oğlunun adı hırsızlıktır. VICTOR HUGO

 

hırsız ile ilgili anlamlı sözler

Fırsat hırsız yapmaz, kendisi en büyük hırsızdır. Johann Wolfgang Von Goethe Alman filozof, şair, yazar, diplomat ve avukattır.

 

Budalayla başa çıkmak, katille, hırsızla başa çıkmaktan daha zordur. Charles Vildrac, Fransız şair, oyun yazarı ve denemecidir.

 

Gizlice başkalarının sırrını öğrenmek isteyen, hırsızdan başka nedir? Molla Câmî, İran’lı filozof.

 

Hırsızların, yankesicilerin cirit attığı bir yolda, zenginlerin, altın sahiplerinin ne işi var. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî şair ve düşünürdür.

 

Gece bekçisi nazik ve mülayim olursa, hırsızın korkusundan kimse uyuyamaz. Şeyh Sadi-i Şirazi, Fars şâir ve İslam âlimidir.

 

İnsanın hırsız olup olmadığı, suç ortağından sorulmaz ki! Christopher Marlowe İngiliz asıllı şair, oyun yazarıdır.

 

Mal sahibinin hırsız olduğu bir yerde hırsızlık yapmak kolay değildir. İrlanda Atasözü

 

Gündüz onurlu kişi için, gece hırsız içindir. Euripides, Atina’nın yetiştirdiği üçüncü büyük trajedi şairidir.

 

Soyulduğu halde gülen adam hırsızdan bir sey çalmıs demektir, bos ye­re üzülen ise kendi kendini soyar. William Shakespeare

 

Ufak hırsızlar asılır, büyük hırsızlar serbest bırakılır. Alman Atasözü

 

Hırsız, dilenci için tehlike değildir. İrlanda Atasözü

 

Benlik her türlü düşmanlığın, haksızlığın, iftiranın, arsızlığın, hırsızlığın, soygunculuğun, zulmün ve kan dökmenin başlangıcıdır. Gotama Buda, ruhani öğretmen ve Budizm’in kurucusudur.

 

Ey erdem, senin kanunlarını öğrenmek için kendine kapanmak, hırsızlardan uzak kalındığı bir anda, vicdanının sesini dinlemek yetmez mi? Jean-Jacques Rousseau, Cenevreli filozof ve yazardır.

 

Yetenekli olanı yüceltmemek, tartışmaları, değerli olanı biriktirmemek hırsızlığı önler, arzulananları görmemek ise kalbin karmaşasını. Lao Tzu Taoizmin kurucusu kabul edilen önemli bir Çin filozofudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir