GİZLİ HAZİNE MASALI

GİZLİ HAZİNE EZOP MASALLARI

GİZLİ HAZİNE

Bir varmış, bir yokmuş. Şu dünyada iyiler de kötüler de çokmuş.

Bir zamanlar, çok uzak bir ülkede yaşlı bir çiftçi yaşarmış. Bu çiftçi çok çalışkanmış. Yıllarca çalışmış, didinmiş. Kendisine büyük bir bahçe satın almış.Sonra bu bahçede üzüm yetiştirmeye başlamış.

Çiftçi sabahtan akşama kadar bu bahçede çalışırmış. Sonra yetiştirdiği üzümleri toplar satarmış. İşte böyle geçinir gidermiş.

Bir gün bu adam, ağır bir hastalığa yakalanmış. Günler geçtikçe hastalığı ilerlemiş. Çiftçi artık öleceğini anlamış.

Bu çiftçinin üç tane oğlu varmış. Ama oğulları onun kadar çalışkan değillermiş. Bahçede çalışmayı pek sevmiyorlarmış. Vakitlerini hep eğlenerek geçirmekten hoşlanıyorlarmış.

Çiftçiyse, kendisi öldükten sonra oğullarının hem asma bahçesine iyi bakmalarını hem de asma bahçesinden kazanacakları parayla rahat yaşamalarını istiyormuş.

Ama bunu oğullarına nasıl yaptıracağını bilemiyormuş. Düşünmüş, taşınmış. En sonun­da ilginç bir çözüm bulmuş.

Bir gün oğullarını yanına çağırmış:

–   Oğullarım, demiş. Artık benim ölümüm yaklaştı.

Çocuklar:

–   Hayır babacığım, diye itiraz etmişler. Sen daha çok yaşayacaksın.

Adam boynunu bükmüş:

–     Korkarım öyle olmayacak, demiş,| Şimdi beni dikkatle dinleyin. Size bir sır söyleyeceğim.

Çocuklar merakla bu sırrın ne olduğunu öğrenmek istemişler:

–     Söyle babacığım, seni can kulağıyla dinli­yoruz, demişler.

Baba gözlerini pencereden bahçeye doğru çevirmiş:

–     Çocuklar, yıllarca çalıştım didindim. Şimdi size bir asma bahçesi bırakıyorum. Bunu bili­yorsunuz. Ama bilmediğiniz bir şey var. Asma bahçemin bir yerinde büyük bir hazine gizlidir. Eğer onu bulursanız, çok zengin olursunuz. Rahat rahat yaşarsınız, demiş.

Kısa bir süre sonra çalışkan baba vefat etmiş. Oğullar, üzüntüleri biraz geçince asma bahçesindeki hazineyi hatırlamışlar. Ve başlamışlar hazineyi arama…

Ellerine kazmaları kürekleri almışlar. Gece gündüz canla başla asma bahçesinin her yerini kazmışlar. Fakat ne yazık ki aradıkları hazineyi bahçenin hiçbir yerinde bulamamışlar!

Bu arada bahçede kazılmayan yer kalmamış. Kısa bir süre sonra yağmur yağmış.

Çok geçmeden asmalar müthiş bir şekilde büyümüş. Dalları üzümle dolmuş. Asmalar eskisinden çok daha fazla üzüm vermeye başlamış.

Çok geçmeden çocuklar, asmaların bahçeyi kazıp havalandırdıkları için bu kadar kolay büyüdüğünü anlamışlar. Üzümlerin çoğaldığını gördükçe pek sevinmişler.

Bahçede yetişen üzümleri toplayıp satmışlar. O kadar zengin olmuşlar ki, kend­ileri bile hayret etmişler.

İşte o zaman, çalışmanın çok güzel bir şey olduğunu anlamışlar. O günden sonra asma bahçesine çok iyi bakmışlar. Üzümlerden elde ettikleri kazanç ile rahat rahat yaşamışlar.

Gördükleri her insana, çalışmanın tüken­mez bir hazine olduğunu söylemişler. Başlarından geçen bu olayı çocuklarına anlatmışlar. Onlar da başkalarına anlatmış. Böylece bu masal, dilden dile dolaşmış.

 

FARKLI ÇOCUK MASALLARI

 

GİZLİ HAZİNE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir