ÇEVRE NEDİR?

ÇEVRE NE DEMEKTİR?

Sevgili çocuklar, insanların ve diğer canlıların birlikte yaşadıkları ortama çevre denir. Dünya üzerinde gördüğümüz canlı ve cansız her şey çevremizi oluşturur. Hayvanlar, bitkiler, ağaçlar, mantarlar, hatta bakteriler ve böcekler canlı çevremizi oluşturur. Rüzgar, toprak, taş, ovalar, göller, yağmur, kar çayırlar, dağlar, bulutlar, oksijen, karbondioksit ve bir çok şey cansız çevremizi oluşturur.

Yani sevgili çocuklar çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı etkileşim içinde bulundukları dış ortamdır. Şehrimiz, kasabamız, köyümüz, mahallemiz, sokağımız, okulumuz, parkımız hepsi bizim çevremizi oluşturur.

Çevremizdeki her şey bizim için çok değerlidir. Çevremize sahip çıkalım ve onu kirletmeyelim.

Bütün canlılar hayatlarını sürdürebilmek için temiz suya, temiz havaya, temiz besinlere kısacası temiz bir çevreye gereksinim duyarlar. Bunları buldukları yerleri yaşam alanı olarak seçerler. Çevreye duyarlı olan kişiler bunun kıymetini bilir ve bu değerlere sahip çıkarlar. Ama bazı insanlar bunların kıymetini bilmez yok ve bunları yok edene kadar o çevrede yaşarlar, Bütün canlılara zarar verdiklerinin farkında değillerdir. Belki farkındadırlar ama umursamazlar. O çevreyi yok ettikten sonra kendilerine yok edecek yeni yerler bulurlar. Ama bir gün bunu bulamayacaklarını bilmezler.

Çocuklar siz çevrenize ve çevrenizdeki canlılara değer verin ve onları koruyun.

 

Çevre ile ilgili sözler için tıklayın.

 

ÇEVRE NE DEMEKTİR?
ÇEVRE NE DEMEKTİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir