DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

14 EKİM DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

Günlük, haftalık, aylık ihtiyaçlarımız vardır. Bunları gerektiği yerlerden alırız.

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için sokağımızdaki bakkaldan, semtimizdeki marketlerden alışveriş yaparız. Giysilerimiz için belirli aralıklarla giyim mağazalarından alışveriş yaparız.

Aldığımız eşyaların, aletlerin sağlam ve dayanıklı olması önemlidir. Yiyecekler sağlık normlarına uygun olmalıdır. Örneğin marketten aldığımız gıda ürünleri taze ve sağlığa uygun olmak zorundadır. Aldığımız giysiler, ayakkabılar uzun süre dayanmalıdır. Aldığımız gıdalar sağlıksız, giysilerimiz ve ayakkabılarımız yırtık olabilir. Bu durumda bir tüketici olarak hakkımızı aramak durumundayız. Aksi halde parasal açıdan zarara uğramış olacağız.

Yukarıda belirttiğimiz durumlarla karşılaştığımızda haklarımızı korumak için tüketici dernekleri kurulmuştur. Bilinçli tüketiciler karşılaştıkları olumsuz durumları tüketici derneklerine bildirerek hak arama yoluna başvurmaktadırlar. Bizler de böyle durumlarda tüketici derneklerine başvurmalıyız.

Bir hizmetin ya da üretilen malın ekonomik ve teknik açıdan uygun görülen ölçütlerde olabilmesi için özelliklerini belirleme ve tek biçime sokma işlerine standardizasyon adı verilmektedir.

Bu çalışmalar sonunda ortaya çıkan belge, doküman veya yapıta standart denir.

Standardizasyon çalışmaları ülkemizde 1930’lu yıllarda başlar. Önce 1936 yılında standardizasyon dairesi, 1954 yılında Türk Standartları Enstitüsü kuruldu. Kısaca TSE olarak bilinen kurum 1960 yılında yeniden yapılandırıldı. Bugünkü durumuna ise 1985 yılında çıkarılan 3205 sayılı yasa ile kavuştu. Bu kurum her türlü standardizasyon çalışmalarını yapar. Standarda uyan ürünleri Türk Standardı olarak onaylar.

Bir ürün alırken aldığımız üründe TSE veya TSEK markası olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Bu markanın bulunmadığı ürünleri almamalıyız.

Standardizasyon çalışmaları;

  1. a) Üretilen malın hammaddesinin kaliteli ve ürünün daha uygun fiyatla üretilmesi,
  2. b) Tüketiciyi memnun edecek mal üretiminin sağlanması,
  3. c) İnsan sağlığına uygun ve güvenilir olması,
  4. d) Üretici ile tüketici arasında ilişki kurulması için yapılır.

 

Dünya Standartlar Günü Mesajı

“Günümüzde, çevre sorunları uluslararası hukukun kapsamında değerlendırılmekte, devletler, üyesı oldukları ve bağlı bulundukları örgütler nedenıyle çevreyı korumaya yönelık ortak kurallar ve standartlar oluşturulması gereğının bılıncıyle hareket etmektedırler. Dünyanın pek çok ülkesınde olduğu gıbı Türkıye’de de çevre sorunlarının çözümünde yasal düzenlemelerın yetersız kalması, uluslararası çevre standartlarının uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Dığer ülkeler ıle aynı kavramları paylaşan ve dünyaya koşut gelışım sergılemek ereğındekı ülkemızde de, bu standartlara uygun üretım yapan, çevreye duyarlı teknolojılerı kullanan ışletme sayısı çoğalmış, bu ışletmelerın uluslararası rekabet ortamındakı saygınlıkları artmıştır.

Ülkemızde evrensel standartları yerleştırmeye çaba gösteren Türk Standartları Enstıtüsü’nün yıllardır sürdürdüğü özverılı ve başarılı çalışmalarının, toplumumuzda üretıcı ve tüketıcı bılıncının gelıştırılmesıne büyük katkılar sağladığına ınanıyorum. Çevreye uygun standartlarla ılgılı gelıştırılen programların, tüm ışletmelerın yönetım polıtıkalarına yansımasının, gelecekte daha güzel ve temız bır çevrede yaşamak umudunu artıracağı düşüncesıyle, Dünya Standartlar Günü’nü kutluyorum.”

  1. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER

 

TUKODER

Hepımız tüketıcıyız, bu dernek hepımızın…

TÜKODER, tüketıcı haklarının korunması, gelıştırılmesı ve tüketıcılerın kendılerını koruyabılmelerı ıçın gereklı bılınç ve örgütlülük düzeyıne ulaşabılmelerı amacı ıle kurulmuş bır sıvıl toplum örgütüdür.

Polıtık ve ekonomık çıkarlara herhangı bır şekılde araç olmadan, kâr amacı güden hıçbır kurum ve kuruluştan gelır elde etmeye yanaşmadan, yayın organlarında reklam almadan ve tüketıcıyı herhangı bır ürüne yönlendırmeden, sadece üyelerının gönüllü katkı ve katılımlarına dayanarak faalıyet gösteren TÜKODER tam bağımsız bır tüketıcı örgütüdür.

Henüz tüketıcı hakları kavramı Türk hukuk sıstemıne gırmeden, 25 Ekım 1990 tarıhınde kurulmuş olan TÜKODER, tüketıcı haklarının yasallaşmasında önemlı roller üstlenmıştır.

TÜKODER şubelerınde gönüllü görevlıler, tüketici sorunlarının yasal yoldan çözümlenmesıne yardımcı olmakta ve tüketıcı şıkâyetlerının Tüketıcı Sorunları Hakem Heyetlerı ıle yargı organlarına ıntıkalını sağlamaktadır. Ayrıca TÜKODER, tüketıcı haklarının ıhlallerıne karşı kampanyalar yapmakta, davalar açmakta, yasal mercılere başvurularda bulunmaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğınce oluşturulan konsey ve kurullarda tüketicinin haklarını TÜKODER temsıl etmektedır.

1998 yılında Bakanlar Kurulu kararı ıle kamu yararına çalışan dernek statüsü kazanan TÜKODER, 46 şubesı ve 20 bının üzerınde üyesı ıle tüketici hareketının lokomotıfı durumundadır.

 

 

DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ NE ZAMAN
DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ NE ZAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir