Acıyan çok ama ekmek veren yok

ACIMAKLA İLGİLİ ATASÖZLERİ

Acıyan çok ama ekmek veren yok atasözünün anlamı:

Zor durumdaki yardıma muhtaç insanlara yardım etmek gereklidir. Yardıma ihtiyacı olan kişilere manevi ve maddi yardım yapılmalı, onlara para da verilerek destek olunmalıdır. Sadece sözler ve kuru laflar bir yarar sağlamaz.

 

Yorum: İnsanlar genellikle toplumun yoksul kesimine acıyarak bakarlar. Genellikle onların bu durumlarını düzeltmeye yönelik herhangi bir eylemde bulunmazlar. Bu insanların hayatlarının değişebilmesi için onlara ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeleri alabilmek için iş sağlanması gerekir. Bu insanlara acımak ve doğrudan para vermek o kişileri dilenciliğe sevk eder. Para veren kişi ise sadece vicdanını rahatlatır. Bu durum mevcut sorunun çözümüne herhangi bir katkı sağlamaz.

 

Başka bir yorum: Bu atasözü aç ya da fakir insanlar için kullanılmayabilir. Kişilerin yaşadıkları güçlükler karşısında o insanlara sadece acıyıp ihtiyaçları olan yardımı yapmayan kişiler içinde kullanılabilir.

Örneğin yolda kalmış bir araba ve yardıma ihtiyacı olan insanları görüp onlara sadece acırsak onlara yardım etmezsek bu durum yardıma ihtiyacı olan insana hiçbir fayda sağlamaz.

Sokak hayvanlarına yardım etmeyip sadece onlar için üzülürsek bu durum sokak hayvanlarına hiçbir yarar sağlamaz. (Lütfen sokak hayvanlarına yardım edelim. Onların ne annesi, ne babası, ne akrabası ne de yardım edecek bir devleti var. Sadece siz varsınız.)

ACIMA İLE İLGİLİ SÖZLER

ACIMAKLA İLGİLİ ATASÖZLERİ
ACIMA İLE İLGİLİ ATSÖZLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir