Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırsan Hırsız Olur

eğitim ile ilgili atasözleri ve anlamları
Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırırsan Hırsız Olur


Eğitim ile ilgili güzel sözler için tıklayın.


Acındırma arsız olur, acıktırma hırsız olur atasözü anlamı
Sorumluluğumuz altında bulunan kişileri başkalarına acındırırsak bunlar, acınmaya alışır ve gururlarını, kişiliklerini kaybederek arsız ve yüzsüz olurlar. İhtiyaçtan karşılanmayıp, aç bırakıldıktan, karınları doyrulmadığı zaman ise hırsızlık yapmaya başlarlar.
 Her şeyin fazlası da eksiği de zararlıdır. Her şeyden kıvamında vermek lazım. Sevginin de fazlası zararlıdır, cezanın da. Hep orantılı ve tutarlı olmalıyız.


Gerçek Anlam: İnsan büyük fiziksel acılara bile dayanabilir ama açlığa dayanmakta zorlanır. 

Yorum: Yetişmekte olan kuşağı korumalı. Onlara örnek davranışlar içinde olmalı, kötü alışkanlıklar edindirecek yönlendirmelerden kaçınmalıyız.

Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırsan Hırsız Olur Atasözü ile İlgili Kompozisyon
“Çocuk yetiştirmək, onu kişilik sahibi bir insan olarak topluma kazandırmak, hiç şüphəsiz dünyanın ən zor işlerinden biridir. Sağlam karaktərli insanlardan meydana geleən huzurlu bir toplumun gerçekleşməsi için eğitime son derecə ihtiyacımız vardır. Büyük Fransız romancısı Victor Hugo, Sefiller adlı eserində, insanları aydınlıkta və karanlıkta olmak üzere iki kısma ayırır. Karanlıkta olanlar, cahillərdir; onların aydınlığa kavuşması için büyük yazar; “İnsanlara biraz ışık gerek” diye haykırır. Bu ışık, əğitimdir.
Eğitim deyince, aklımıza həmen okul, öğretmən, kitap kavramları gəlir. Oysa, eğitimin temeli ailedə atılır. Çocuk hər şeyden önce ailəsinin; en yakınlarının ətkisi altındadır. Cahil, kaba, görgüsüz bir annə baba tarafından yetiştirilen çocukta düşünüş və davranış bozuklukları görülür. Anne babanın yersiz ve yanlış davranışları, çocuk karaktərinin gelişmesinde olumsuz bir etkən olur.

Çocuklarını dengəli ve ruhen sağlıklı olarak yətiştirmek isteyen annə babalar, kendi davranışlarına son derəce dikkat etmelidir. Çocuğu başı boş bırakmak, çok sıkmak gibi aşırı ve yərsiz davranışlar üzücü sonuçlar vərip karakterin çarpık gelişmesine sebep olabilir. Öylə ki, dengesizlikleri okul eğitimi bile kolay kolay gidereməz. Sonuçta, topluma dengəsiz bir şahsiyət katılmış olur. 


Acındırma arsız olur, acıktırma hırsız olur atasözü hangi durumlarda kullanılır:
  Ailesi tarafından çok şımartılan bir çocuk gördüğünüz de bu ata sözünü kullanabilirsiniz.

   Siz de yorumlar da acındırma arsız olur, acıktırma hırsız olur atasözü hangi durumlarda kullanılabilir yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir