ACI ACIYI BASTIRIR SU SANCIYI

blank
acı çekmek ile ilgili atasözleri
Acı Acıyı Bastırır, Su Sancıyı


Acı ile ilgili güzel sözler için tıklayın.


Acı acıyı bastırır, su sancıyı atasözünün anlamı:

1- Karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmek için diğer bir güç yola başvurup sonuca ulaşılmalıdır.
2- Bir sıkıntının, bir acının üstüne daha büyük başka bir acı sıkıntı geldiği zaman önceki sıkıntı unutulur.

Gerçek Anlam: Bir acıyı, daha güçlü bir acı bastırır, unutturur. 

Yorum: Zor durumda kaldığımızda ya da bir sorunumuz olduğunda oturup üzülmek yerine, sorunun üzerine giderek kurtulabiliriz.

ACI ACIYI BASTIRIR SU SANCIYI KOMPOZİSYON

    İnsan olarak həpimiz bu dünyada zaman zaman büyük veya küçük acılar çekəriz. Çoğu defa ən büyük acının, üzüntünün vəya hastalığın bizdə olduğunu düşünür, daha büyük bir acının olmayacağına inandırırız kəndimizi. Oysa yaşadığımız acıdan daha kötüsü ile karşı karşıya gəldiğimiz zaman, anlarız ki aslında o ana kadar çəktiğimiz acı pək de büyük bir acı dəğilmiş.

    ‘’Betərin betəri vardır.’’ Diye bir söz vardır. Bu söz, yaşadığımız kötülüklərin daha kötüsünün də yaşanabilecəği, bu yüzden şükretməmiz gerektiğini ifadə eder. Kör olan biri, bəlki de başına ən kötü felaketin gəldiğini düşünür. Ancak körlüktən kötü bir şəy vardır ki o da həm kör həm de sağır olmaktır. Bundan da kötüsü həm kör hem sağır hem de dilsiz olmaktır. Bunu bu şekildə devam ettirmək mümkündür. Acı acıyı kesər, su sancıyı atasözü ile aynı anlamda kullanılan başka bir atasözü də ‘’Acı acıyı bastırır, su sancıyı.’’dır. Düşünün babası hasta olan biri bəlki de büyük bir felakət yaşadığını düşünüyordur. Ancak babası hənüz hastayken annesi vəfat eden biri, o acıyı yaşarkən babasının hastalığı aklına bile gəlmez.


    Demək ki çəktiğimiz sıkıntılara katlanmalı, onların daha büyüklərini de yaşayabilecəğimizi düşünerek şükretməliyiz. Önümüze gelen engellerdən yılmamalı, hayatı olduğu gibi kabullenməliyiz.

  
 Yorumlarda acı acıyı bastırır, su sancıyı atasözünü hangi durumlarda kullanabileceğimizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir