AÇ AYI OYNAMAZ

ihtiyaç ile ilgili atasözleri
Açlık İle İlgili Atasözeri


İhtiyaç ile ilgili güzel sözler için tıklayın.

Aç ayı oynamaz atasözünün anlamı:
Açlık insanlar için çok önemlidir. İnsanın yaşamını devam ettirmesi için yemek yemesi gerekir. Çalışan insanların emeklerinin karşılıklarının verilmesi gerekir. Emeğinin karşılığını alamayan veya alamadığım düşünen kişilerden verimli iş yapmaları beklenemez. Bu sebeple çalışan, emek veren kişilerin haklarını vermek gerekir.

Aç ayı oynamaz.
Gerçek Anlam: Ayı aç olunca sahibini dinlemez ve isteklerini yerine getirmez. Oynatmaya çalışsanız da oynamaz. Önce açlığını giderip sonra oynamasını beklemeliyiz.
 
Yorum: Emeğinin karşılığı verilmeyen insanlardan verimli çalışma beklenemez. Bir kişiden bir istekte bulunmadan önce onun ihtiyaçlarını karşılamalıyız. 
 Canlıların birincil ihtiyaçları karşılanmadan onlardan beklentilerimizi karşılamasını bekleyemeyiz.
Örneğin eğitimde başarıyı beklemeden önce çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılanmasını sağlamak gerekir.
 
 
Aç ayı oynamaz atasözü ile ilgili kompozisyon;
 
İnsanların yaşamlarını dəvam ettirmək ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya ihtiyaçları vardır. Çalıştıkları işlerdən belli bir bedəl alırlar. Çalışmak insanların təməl ihtiyaçlarını karşılayabilmək için ana prənsiptir.
Hayat hep bir menfaatlər içinde devam etmektədir.Yani işveren işçi çalıştırıp para kazanmak zorunda ikən işçiler de çalışıp yine para kazanmak ve evinə ekmek götürmək zorundadır. Burada ana amaç insanların para kazanmasıdır. Para olmadan hiç bir ihtiyacımızı karşılayamayız. Fakat biz çalıştırdığımız insanların ücretlərini vermediğimiz zaman onlar da çalışmaktan vazgeçerlər. Çünkü çalışmadaki amaç para kazanmaktır ve birincil ihtiyaçları gidərmektir. Hayvanlara bile yemək yem verdiğiniz zaman sizin isteklərinizi yaparlar. Örneğin atımıza yem vermədiğimiz zaman karnı doymaz ve koşmak isteməz. Fakat güzel ve dengeli beslədiğimiz zaman onun verimi daha çok artar.Yani hayatta her şəyin bir karşılığı vardır.
İnsanların verimli neticelər alması ve huzur içində iş yapmaları için işçilərin haklarını tam vermek gerəkir. Bu her konuda böylədir.Tüm canlıların beklentisinə göre karşılıklı ilişkileri ve çıkarları vardır. Önce birincil ihtiyaçları karşılamalı sonra isteklər kısmına geçməliyiz.
Aç ayı oynamaz atasözü hangi durumlarda kullanılır.
Karnınız açken birisi sizden bir istekte bulunduğunda bu ata sözünü kullanabilirsiniz.
Siz de yorumlarda aç ayı oynamaz atasözü hangi durumlarda kullanılır yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir