Aç Aman Bilmez Çocuk Zaman Bilmez

aç aman bilmez çocuk zaman bilmez atasözünün anlamı
Aç İle İlgili Atasözleri


Açlık ile ilgili güzel sözler için tıklayın.

Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez atasözünün anlamı:

    Aç kişilerin kötülük yapmalarını engel olmak çok güçtür. Hiç bir kural tanımazlar. Tek düşündükleri şey aç olmalarıdır. Ne olursa olsun onu gidermeye çalışırlar. Çocuklar da, sözden ve yasaktan anlamazlar. Zaman, yer, kural tanımazlar. İstediklerinin hemen olmasını isterler. İstedikleri olmadığı zaman ortalığı yıkarlar.

Aç aman, çocuk zaman bilmez.
Gerçek Anlam: Açlık, insanoğlunu çocuk gibi bilinçsiz davranışlara iter. Aç insan çocuk gibi hemen kendi isteği olsun ister. 
Yorum: Açlık, toplumları.yıkıma götürür. Her türlü kötülüğe iter. Buna özen göstermeliyiz, toplumsal dirliği sağlamalıyız. Her türlü zihinsel fiziksel açlıklar giderilmeli. Yoksa ülke kaosa gider.
 
KOMPOZİSYON
  Aç bir kişiye bir şeyler anlatmak, bir şeyleri yapmasına engel olmak çok güçtür. Bunu gibi çocukları da oyundan uzak tutmak da mümkün değildir. İkisine de söz dinletmek mümkün olmaz.
 
   Açın en büyük ihtiyacı yemek yemektir. Tek düşündüğü şey yemek yemektir Gözü başka bir şey görmez. Çocukların ise en büyük ihtiyacı oyun oynamaktır. İkisini de bu isteklerinden uzaklaştırmak çok zordur. Aç insana ne dersek diyelim, aklında sadece yemek vardır ve onu elde etmekle uğraşır. Bir insanın neye en çok ihtiyacı varsa ondan başka bir şey düşünmekte zorluk çeker. O an düşündüğü tek şey odur. Onlara o anda başka hiç bir şey anlatılamaz.
 
   İnsanların ihtiyaçlarını dikkate alıp önce ihtiyaçlarını giderdikten sonra başka şeyler anlatabilirsiniz. Yoksa ne kadar konuşsanız da uğraşsanız da boşa zaman kaybından başka bir şey olmaz. 
 
    Aç aman, çocuk zaman bilmez atasözü hangi durumlarda kullanılır:
    Bir kişi bir şeyi çok istediğinde ve onun dışında gözü hiç bir  şey görmediğinde kullanılabilir.
 
Siz de yorumlarda  aç aman, çocuk zaman bilmez atasözü hangi durumlarda kullanabileceğinizi yazabilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir