Abanın Kadri Yağmurda Bilinir

Abanın Kadri Yağmurda Bilinir atasözünün anlamı
Abanın Kadri Yağmurda Bilinir

Değer İle İlgili Güzel Sözler için tıklayın.

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün anlamı:


Daha önce değersiz gibi görünen bir şeyin değeri, o şeye ihtiyaç duyulduğu zaman anlaşılır. İşe yaramaz gibi görünen şeyler, ufak tefek eşyalar bazen çok büyük işlere yararlar.

Gerçek Anlam: Yağmurlu havada aba insanın ıslanmasını engeller ve değeri o zaman anlaşılır. 

Yorum: Bir eşyanın, bir aracın, bir dostun ya da bir ortamın değerini anlamamız için ille de o eşyaya, araca, dosta ya da ortama ihtiyacımız olması gerekmez.

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü hangi durumlarda kullanılır: 
  Özellikle evde gereksiz olarak görünüp atılan eşyalar için kullanılabilir. Zaten o gereksiz görüp attığımız eşya kesinlikle attıktan bir kaç gün sonra kesin lazım olur.
  
  
Siz de yorumlarda bu atasözünün hangi durumlarda kullanılabileceğini yazabilirsiniz..

KOMPOZİSYON
   Sahip olduğumuz şəylerin çoğu defa kıymətini bilmeyiz. Evimizdə var olan bir nesnenin değərsiz olduğunu düşünürüz. Ancak onu kullanmamız gerekən zaman geldiğində, aslında onun ne kadar işe yarar olduğunu, nə kadar değərli olduğunu ancak anlayabiliriz.

    İnsanların doğasından kaynaklanmakta olsa gerək; sahip olduğu bir şəyi kaybetmedən, onun değerini bilməz. Ama o şeyi kaybedincə, aslında onun ne kadar değərli olduğunu anlar. Dünyadaki her şəy, insanların işine yarayacak şekildə yaratılmıştır. Nitəkim zamanı geldiğində insanlar onları kullanmaktadır. Örnəğin bir şemsiye bizim için çok şəy ifade etmez; ancak yağmura maruz kaldığımız zaman onun ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu anlarız. Halbuki onun bir gün lazım olacağını pək düşünmeyiz bilə

   Sahip olduğumuz hər şeyin kıymetini bilməliyiz. Bu şeylərin kıymətini anlamak için, yokluklarını bekləmemeliyiz.

Abanın Kadri Yağmurda Bilinir İle İlgili Cümle: Ey Mustafa Ağa, önceden o kadar güzel kızdan birini beğenip de evlenmedin, şimdi yaşın ilerleyince kim olursa olsun evlənirim diyorsun. Boşuna dememişlər abanın kadri yağmurda bilinirmiş diyə.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir