MUTSUZLUK SÖZLERİ

blank

MUTSUZLUKLA İLGİLİ SÖZLER

 

Bu sayfada mutsuz olmak ile ilgili sözler, mutsuzluk belirten sözler, mutsuzluk ile ilgili özlü sözler, mutsuzluklar ile ilgili sözler vardır.

 

Bütün mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan ileri gelir. Lev Nikolayeviç Tolstoy, Rus yazar.

 

Mutlu olduğumuz zaman, tanımadıklarımız dahi akrabamız olurlar, ama mutsuz olanın hiçbir dostu yoktur. Śūdraka Yazar

 

Dört şey mutsuzluğun eseridir: Tembellik, cahillik, kimsesizlik ve bayağılık. Ferîdüddin Attâr ya da tam adıyla Ebû Hâmid Ferîdüddin Muhammed bin Ebî Bekir İbrâhîm-i Nîsâbûrî, ünlü bir İranlı şair ve mutasavvıftır.

 

İnsanlar mutsuz olmadıkları sürece başkalarının mutsuzluğunu anlayamazlar. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rus roman yazarı.

 

Bütün mutsuzluklar kardeştir; aynı dili konuşurlar. Honoré de Balzac, Fransız yazar.

 

Mutsuz olmanın sırrı, “Ben mutlu muyum, değil miyim?” diye düşünecek vakiti bulmaktan ibarettir. George Bernard Shaw, İrlandalı yazar.

 

İnsan hiçbir zaman sandığı kadar mutlu yada mutsuz değildir. François duc de La Rochefoucauld Yazar

 

Mutsuzluk şüphesiz büyük bir öğretmendir; fakat bu hoca dersini çok pahalıya satar ve parasına değmez. Jean-Jacques Rousseau, Cenevreli filozof ve yazar.

 

Mutsuz insanlar, başkalarının acısıyla rahat eden insanlardır. Şeyh Sadi-i Şirazi, Fars şâir ve İslam âlimi.

 

En mutsuz, en mustarip kişi yapacak bir işi olmayan kişidir. Said Nursî ya da nüfus kaydında geçen hâliyle Said Okur, İslam alimi, düşünürü ve tefsir yazarı.

 

Mutsuzluk, bir kere alevlendi mi artık yapılan işlerin iyisinde de, kötüsünde de kusur bulur. Cornelius Tacitus

 

Kendi kendinize, mutlu olup olmadığınızı sorduğunuz anda mutluluğunuz bitmiştir. John Stuart Mill, İngiliz filozof, politik ekonomist, parlamento üyesi ve devlet memuru.

 

Kalpleri kemiren gizli acılar yüzlerden belli olsaydı; kıskançlık uyandıran nice insanlara, merhamet duyulurdu. Jean-Jacques Rousseau, Cenevreli filozof ve yazar.

 

Mutsuzluk arkadaş aramış olsaydı SSCB ile ABD’nin aralarından su sızmazdı. James F. Magary

 

Mutsuzlar, kendi acılarını herkesten önce anlarlar, kendi hatalarını ise herkesten sonra anlarlar. Francis Bacon, İngiliz filozof, bilim insanı, avukat, hukukçu, devlet adamı ve yazar.

 

Tanrı bütün insanları mutlu olsunlar diye yaratmıştır, mutsuz oluyorlarsa kendi hataları yüzünden oluyorlardır. Epiktetos, Yunan stoacı filozof.

 

Fakirlerin ve mutsuzların dünyasında yaşamak, cehennemde yaşamak gibidir. George Bernard Shaw, İrlandalı yazar.

 

En mutsuz kişi, bedenen ve ruhen sahip olduğu şahsiyetten başka bir kişi, başka bir şey olmak özlemini çeken kişidir. Angelo Parti (?)

 

Kendi kendinin mutluluğuna engel olma yolunda, insan müthiş yeteneklidir. André Paul Guillaume Gide Fransız yazar.

 

Kendini tanıyan; fakat yönetmesini bilmeyen bir kişi mutsuz bir hale gelir. Alain Émile-Auguste Chartier, Fransız felsefeci, eğitimci ve yazar.

 

Yanımda mutsuzsan eğer, benden uzakta mutlu ol.” diyebilecek kadar seviyorum seni.  İclal Aydın, Türk oyuncu, yazar, gazeteci ve sunucudur.

 

Neden mutsuzsun?” dedi. “Mutsuz değil, beceriksizim” dedim. Sizin gibi, mutlu olduğumu sanmayı beceremiyorum. Hepsi bu!  Paul Auster ABD’li roman yazarı, şair ve senarist.

 

Keşke çocukken çok fazla mutlu olmayıp birazını da bu zamanlara saklasaydım. Lazım oluyor bazen. Can Yücel, modern Türk şairidir.

 

Sizin de bildiğiniz farklı mutsuzluk ile ilgili güzel sözler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Mutlulukla ilgili sözler için tıklayın.

 

MUTSUZLUKLA İLGİLİ SÖZLER
MUTSUZLUKLA İLGİLİ SÖZLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir